YÜciTA Web Sitesine Git
Seval Sevgi Kırdar
Prof. Dr. Seval Sevgi Kırdar
skirdar@mehmetakif.edu.tr

Ankara doğumludur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt teknolojisi Bölümü’nden 1987 yılında, yüksek lisansını 1990 yılında Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Süt teknolojisi Anabilim dalında, 2002 yılında aynı enstitüde Doktora eğitimini tamamladı.
1991 yılında Akdeniz Üniversitesi Burdur Meslek Yüksekokulu Süt teknolojisi programında Öğretim görevlisi, 2003 yılında Süleyman Demirel Üniversitesinde Yrd.Doç., Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde 2013 yılında Gıda mühendisliği alanında Doçent ünvanını aldı ve 2018 yılında profesör kadrosuna atandı.
İspanya, Hırvatistan, Makedonya, Litvanya, Ukrayna gibi pek çok ülkede sunumlara katılmış bir çok ulusal ve uluslararası bilimsel dergide hakemlik yapmıştır. AB hibe projeleri ve ulusal projelerde görev yapmıştır. Geleneksel Gıdalar, Coğrafi İşaretler, Gıda güvenliği konularında hakemli dergilerde yayınlanmış bilimsel makaleleri, kongre sunumları, kitapları ve araştırmaları bulunmaktadır.
1995-2008 yıllarında TSE Mamül Gıdalar Hazırlık grup üyesi, 2003-2004 Burdur Meslek Yüksekokulu Müdürü, 2005-2012 yıllarında Teknik bilimler Bölüm başkanı olarak görev yaptı. Yüksekokul yönetim kurulu üyesi, Bologna koordinatörlüğü ve Gıda İşleme Bölüm başkanlığı görevleri devam etmektedir. Ulusal Gıda Kodeksi Süt ve Ürünleri Alt Komisyon üyeliğini 2016 yılından beri sürdürmektedir. Halen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Burdur Gıda Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Süt ve Ürünleri Teknolojisi programında Profesör olarak görevini sürdürmektedir.