YÜciTA Web Sitesine Git
Vedat Başaran
Vedat Başaran
basaranvedat@gmail.com

Uludağ Üniversitesi Turizm İşletmecilik ve Otelcilik Yüksek Okul Mezunu, West London College Profesyonel Aşçılık ve Eğitmenlik diploma ve sertifikasyonlarına sahiptir.
Ülkesine döndükten sonra 1990 yılların başındaTürk Mutfağı ve Kültürü üzerine yaptığı araştırmaları gastronomi sektöründe uygulanması yönünde bir çok çalışmaları gerçekleştirmiştir.
Geleneksel aşçılık tekniklerini ve ürünlerini çağdaş aşçılık uygulamalarında hayata geçirmiştir. Gastronomi alanında bir çok okul, dernek ve birliğin kuruluşlarında bulunmuştur. Türk Mutfak Kültürünün evrensel ölçekte tanınması bağlamında konferans, seminer, belgesel, tv programlarında yer almıştır.
90 yıllardan sonra Türk Devlet protokollerinde kullanılan menülerin de Türk Mutfak Kültürü uygulamalarının başlatılmasında öncülükte bulunarak yerel mutfak uygulamalarının genişlemesine hizmet etmiştir.
THY nin menülerinde çağdaş Türk Mutfağı uygulamarının çoğalmasında uzun yıllar çalışmaları olmuştur. Ülkemizin 3. Turizm şurasında ilk defa gastronomi komisyonunun turizm politikalarında 4. Ana Sektör olarak yer almasında görev almış ve ilk başkanı seçilmiştir. Ulusal ve uluslararası bir çok eğitim kurumunda eğitim, seminerler ve makaleler sunmuştur. Ulusal ve uluslararası bir çok ödüle layık görülmüştür.