IV. Uluslararası Antalya Coğrafi İşaretler Semineri 27-28 Ekim 2016 Antalya'da gerçekleşti

"Araştırma Ağımız YÜciTA tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından desteklenen "4. Uluslararası Antalya Coğrafi İşaretler Semineri" 27-28 Ekim tarihleri arasında başarı ile gerçekleştirildi. Bilimsel organizasyon kalitesi ile başta yabancı uzmanlar olmak üzere tüm katılımcıların takdirini kazanan seminerde, 4'ü yurt içinden 14'ü yurt dışından toplam 18 sunum yapıldı. Ele alınan konuların ülkemizin Coğrafi işaretlerdeki  yönetişim ve denetim gibi zaaflarına odaklandığı Seminerde "İkili Anlaşmalar" Türkiye'de ilk kez tartışıldı. Avrupa Birliği ile gerçekleştirdikleri müzakereler sonucu Coğrafi Işaretlerinin karşılıklı tanınmasını sağlayan Moldavya, Gürcistan, Fas ve Çin'in başarıları ele alındı. Avrupa Birliği ile giriştiği müzakereleri 16 Ocak 2016'da başarıyla tamamlayan ve 30 ürününün tanınmasını sağlayan Fas kadar olamayışımız içimizi acıttı. YÜciTA'nın 2,5 aylık yoğun çabaları sonucu hazırlanan seminerden yetkili çevrelerin gerekli mesajları alacaklarını umuyor, ülkemiz için çok önemli bu konuda popülizmden uzak uygulamaların  ivedilikle yaşama geçirilmesini diliyoruz.

Seminerin yarım günü YÖREX, Antalya müzesi ve Kaleiçi ziyaretlerini kapsıyordu.

Yöresel ürünler Fuarı ziyareti YÜciTA Standı ile başladı. Araştırma ağımız faaliyetlerinin afişlerle sergilendiği stand, YÜciTA'nın dinamizmi konusunda Akdenizli konuklarımızı çok etkilerken, Coğrafi İşaret tescilli ürünlerimiz Kayseri mantısı ve Antakya künefesi de kalplerini fethetti. Yine Coğrafi İşaret tescilli İzmit pişmaniyesinin yapılış yöntemi ise tek kelime ile hepsini büyüledi.

Türkiye yöreleri ve yöresel ürünlerinin sahip olduğu bu zenginlik karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen konuklarımızın ikinci durağı 1988 yılında "Avrupa Konseyi Yılın Müzesi" ödülüne layık görülen ve halen dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan Antalya müzesi oldu. Koleksiyonundaki eserlerin büyük kesimi bölgemizde yapılan kazılardan elde edilmiş  eşsiz arkeolojik buluntulardan oluşan Müzemiz haklı olarak konuklarımızı çok etkiledi.

Kaleiçi, ziyaretin üçüncü ve son bölümünü oluşturdu.  Antalya'mızın şüphesiz en tarihi ve otantik yeri olan Kaleiçi ilerleyen restorasyon çalışmaları ile daha da görkemli hale geldi. Bu tarihi ve kültürel ortamdaki sempatik gezi, Mermerli plajında Beydağları karşısında ve güneş batımı eşliğinde içilen nefis Türk çayı ile sona erdi.

Veda yemeği yine Kaleiçi'nde Tuvana, Seraser restoranda verildi. Gerek yabancı misafirlerimizin ve gerekse YÜciTA Üyelerinin bir gastronomik şöleni yaşadığı bu rafine yemek nedeniyle  sayın Aziz  Tankut'a çok teşekkür ederken,  Türkiye'nin yüzünü ağartan bu davetin nazik ev sahibi  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Davut Çetin'e, YÜciTA olarak sonsuz teşekkürlerimizi sunarız..."